2 maja 2014

014. Troja: Upadek królów


Upadek królów jest ostatnią cześcią trylogii Davida Gemmella (trzeci tom dokończyła pisać po śmierci Davida jego żona). Troja to obowiązkowa lektura dla każdego fana starożytności. Nie trzeba znać Iliady, nie trzeba było widzieć Troi. Cała historia ma wydawać się jak najbardziej prawdopodobna, więc jest napisana od początku do końca, razem ze wszystkimi wyjaśnieniami. Autor rezygnuje z bogów biorących udział w oblężeniu Troi, nie ma ucieczki pięknej Heleny ze swoim ukochanym. Czytając trylogię czytelnik myśli sobie: to na pewno było właśnie tak!
A o czym tak właściwie jest książka? Głównymi bohaterami są Andromacha, żona Hektora, i jej kochanek Helikaon, który jest kuzynem i najbliższym przyjacielem jej męża, a jednocześnie ojcem jej jedynego syna (o czym sam Helikaon nie wie, a wie Hektor). Poplątane, prawda? Ale to jeszcze nic. Bo przecież na Wielkiej Zieleni (Morze Egejskie) i na ziemiach leżących na północ i na wschód od niej toczy się wojna. A jak to przy okazji wojen bywa, zawiązują się sojusze, ktoś kogoś zdradza, jeden król umiera by jego miejsce mógł zająć drugi. Jednym słowem - mnóstwo, mnóstwo imion.
Książka trzyma w napięciu od początku do końca. I chociaż wiadomo, że Troja w końcu upaść musi, jest ta nadzieja, że coś się stanie. Że może nagle zjawi się Helikaon Podpalacz na swoim Ksantosie i zaatakuje mykeńską armię od strony morza. Albo że może Odyseusz i Nestor wreszcie odzyskają odwagę i sprzeciwią się temu, którego nienawidzą, a któremu służą.
Tak się oczywiście nie dzieje. Mykeńscy wojownicy przebierają się za członków Konia Trojańskiego - elitarnego oddziału konnicy Hektora, i zostają wpuszczeni za mury pałacu Priama. Przyznam, że kiedy tylko zaczęłam czytać Upadek królów zastanawiałam się, jak Grecy dostaną się do Troi. Autor mnie nie zawiódł. Zamiast powielać mity, stworzył własny podstęp godny Odyseusza.
Dla kogo jest ta książka? Dla każdego fana starożytności, wojen i skomplikowanej polityki. Nie spodziewajcie się romansu - mimo że główna bohaterka jest nieszczęśliwie zakochana i cały czas próbuje zapomnieć o Helikaonie, jest to wątek poboczny.

21 komentarzy:

 1. Nigdy nie czytałam takiej książki. Kiedyś bardzo lubiłam historię, niestety w liceum się zraziłam. Myślę, że książka by mi się spodobała :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajny blog :)
  Zapraszam do mnie :)
  http://kaorilive.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jej :/ http://przyszopceuszatych.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ze smutkiem muszę przyznać, że już w czasach podstawówki nie lubiłam historii ze względu na wredną nauczycielkę ;-) Teraz dopiero zaczynam z zainteresowaniem wchodzić w tą tematykę :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka niestety totalnie nie dla mnie. Ale powiem szczerze, że z historii chyba jednak starożytność była dla mnie najciekawsza. I czasy powojenne.
  Pozdrawiam :)
  kobiety-przodem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przeczytać, bo lubię tego typu książki :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Myśle,że chętnie poczytam jestem fanką starożytności :D

  OdpowiedzUsuń
 8. wow *.*
  Sama wykonałaś nagłówek?
  Jest cudowny ♥, pierwszy raz taki widzę ;)

  Obserwuje Twojego bloga, bo jest wspanialy, jezeli moj Ci sie spodoba, mozesz zrobic to samo ;*
  gertrama.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. czytałam , super!!

  http://sk-artist.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. nie lubię takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chetnie przeczytalabym ta ksiazke :)

  OdpowiedzUsuń
 12. fajny post super bloga masz :)

  http://nikoladrozdzi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jestem żadną fanką starożytności, ale książka wydaje się być ciekawa:)
  http://karina-kaarina.blogspot.com/2014/05/400.html

  OdpowiedzUsuń
 14. Muszę ją przeczytać! :)
  Zapraszam:
  mystersdaria.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam powieści fantastyczne, ale miłosne.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie lubię takich książek ale filmy tak :P

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie czytałam ale chyba przeczytam. : )
  Zapraszam - muminek-enter.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Minutę temu tu weszłam, niemiecki poczeka :)

  OdpowiedzUsuń
 19. nie czytałysmy ale chyba się skusimy ;)
  buziaki!

  Alicja i Magda

  OdpowiedzUsuń
 20. Zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 21. ja teraz oglądam grę o tron, strasznie się wciągnęłam :D

  OdpowiedzUsuń

1. Nie toleruję wymieniania się obserwacjami. Jeśli mój blog Ci się podoba - zaobserwuj. Jeśli spodoba mi się Twój - zrobię to samo.
2. Komentarze zawierające tylko zaproszenia na blogi będą ignorowane. Na całą resztę na pewno odpowiem na Waszych blogach.