12 października 2015

129. Pompeje, życie w cieniu wulkanu

Zima zaskakuje kierowców niezmiennie co roku, ale w tym roku po prostu zaszokowała. Śnieg w drugim tygodniu października? Dziś jechałam pierwszy raz na zajęcia. W śniegu. A tak mi się marzyły jesienne Katowice.

Zanim jednak pogoda się zmieniła, zdążyłam złapać trochę słońca i wybrałam się na ostatnią, dla mnie jeszcze wakacyjną wycieczkę. Korzystając z promocyjnych cen biletów Polskiego Busa (całe 7zł + 1zł opłaty rezerwacyjnej na trasie Katowice Warszawa) wybrałam się do stolicy, aby wreszcie zobaczyć wystawę, która chodziła mi po głowie już od czerwca. Całe lato jakoś zleciało i nie było okazji, a tu taka promocja się trafiła, że aż szkoda było nie skorzystać.

Wystawa pod tytułem Pompeje, życie w cieniu wulkanu mieści się (jeszcze tylko do 18 października w Polsce) na Stadionie Narodowym. Jest to wystawa wirtualna, oparta na najnowszych technologiach wizualnych i sensorycznych.  Mnie jednak wystarczyło jedno słowo, Pompeje, abym nie mogła przestać o tej wystawie myśleć. Nastawiłam się na bardzo wiele, a co zastałam na miejscu?


Tuż po wejściu do pierwszej sali obejrzeć można było tę oto makietę miasta. Nie jestem pewna czy to Pompeje czy Herkulanum, grunt, że Wezuwiusz też jest. W sali było bardzo ciemno, efekt więc był zupełnie inny niż na zdjęciu. Bajeczny. Stałam i gapiłam się na miasto próbując zajrzeć do domów.


Większość wystawy składała się z wielkich ekranów, na których wyświetlane były albo krótkie filmiki obrazujące życie w Pompejach, albo zdjęcia ruin, które, kiedy się do nich zbliżaliśmy, zmieniały się na obrazy domów przed wybuchem Wezuwiusza.W jednej sali obraz znajdował się na podłodze. Była to mozaika, która wyglądała jak pod wodą. Kiedy się po niej przeszło, słychać było pluskanie wody. W innej znowu znajdowała się platforma przed wielkim ekranem, na którym wyświetlał się film o Wezuwiuszu. O tym, kiedy powstał, jak gromadziła się w nim lawa, jak drżał i dawał znaki mieszkańcom miast, oraz o tym jak w końcu wybuchł. W odpowiednim momencie platforma cała drżała - jak dla mnie nawet odrobinę za bardzo, naprawdę mocno trzeba było się trzymać.

Najlepszym elementem była, według mnie, wirtualna przejażdżka przez Pompeje w momencie katastrofy. Po nałożeniu odpowiednich okularów przenosiliśmy się do zasnutego dymem i płonącego miasta, ziemia pękała nam pod nogami i waliły się na nas budynki. Szkoda tylko, że nie trwało to dłużej.

Figury były tylko odlewami prawdziwych zwłok znalezionych w Pompejach i Herkulanum, ale i tak robiły wrażenie w ciemnej sali. 


Na koniec można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w rzymskiej todze na tle forum. Chociaż spodziewałam się zupełnie czegoś innego, wystawa bardzo mi się podobała. Nastawiłam się na typowo muzealną wystawę, z poustawianymi w gablotach skorupami naczyń i miedzianymi figurkami. Tym razem jednak chodziło o coś zupełnie innego. Wystawa była historyczna, ale podziwiać też można było bardzo nowoczesne technologie. 

Oprócz opisanych przeze mnie sal były jeszcze inne, każda jednak dostarczała mnóstwo informacji o niezwykłym mieście. Mnie, wielkiej fance starożytnego Rzymu, z wielką przyjemnością czytało się zarówno o rzeczach dobrze już znanych, jak i tych nieznanych. Moja siostra stwierdziła, że wreszcie ktoś wytłumaczył jej o co chodzi z Pompejami, bo ja nie potrafiłam.

Jako że w Warszawie zostawałyśmy do wieczora, miałyśmy jeszcze kilka godzin na pobieżne zwiedzenie miasta. Co zrobiło na mnie największe wrażenie?

Metro :)

Oj, przydałaby się taka prędkość, kiedy spieszę się do pracy. 

Zupełnie jednak nie zrobił na mnie wrażenia stadion.  Gdyby nie wystawa, nawet nie zawędrowałabym w jego okolice. 


Pałac Kultury udało nam się zobaczyć tylko spod stadionu i przejazdem z autobusu.


Punktem obowiązkowym musiał być oczywiście Park Łazienkowski. Ale że znalezienie go, nawet z GPS, nie było takie łatwe, najpierw odwiedziłyśmy Park Ujazdowski.


Park Łazienkowski mnie zachwycił. Gdybym mieszkała w Warszawie spędzałabym tam mnóstwo czasu.

Z Parku Łazienkowskiego prosto na Starówkę. 
Trochę się pokręciłyśmy, poszłyśmy coś zjeść, i już trzeba było wracać. Wizyta w stolicy zaliczona (moja pierwsza w życiu), ale powrotu w celach turystycznych nie planuję - chyba że do Centrum Nauki Kopernik. Warszawa nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak Kraków czy Wrocław, chociaż zdaję sobie sprawę, że nawet najmniejszej części miasta nie widziałam, i z pewnością jest tam wiele miejsc, które by mnie zauroczyły. 


A może polecacie jakieś miejsce szczególnie, coś, co warto zobaczyć przy okazji kolejnej wizyty?


6 komentarzy:

  1. Uwielbiam posty zdjęciowe, świetne widoki. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja musze wreszcie stadion zwiedzic;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Niedługo będę miała okazję odwiedzić Warszawę :) dawno tam nie byłam

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetna fotorelacja kochana ależ wycieczka, sama z chęcią bym w takiej
    uczestniczyła :) szkoda tylko że do Warszawy mam bardzo daleko, prawie
    cała polska do przejechania... w każdym bądź razie świetna wystawa, sama
    chciałabym wziąć w czymś takim udział, zwłaszcza w tej wizualizacji :)
    Pozdrawiam cieplutko myszko :*

    OdpowiedzUsuń
  5. Zazdroszczę Ci możliwości uczestniczenia w wystawie. Wielka była to tragedia, a widok tych ciał - mimo iż to tylko odlewy - niesamowicie wzruszające....

    OdpowiedzUsuń

1. Nie toleruję wymieniania się obserwacjami. Jeśli mój blog Ci się podoba - zaobserwuj. Jeśli spodoba mi się Twój - zrobię to samo.
2. Komentarze zawierające tylko zaproszenia na blogi będą ignorowane. Na całą resztę na pewno odpowiem na Waszych blogach.