14 stycznia 2015

062. Ja, Klaudiusz


Od jakiegoś czasu pozostaję w tematyce cesarstwa rzymskiego. Jest to chyba najbardziej lubiana przeze mnie epoka i chętnie czytam wszystko, co dotyczy tamtych czasów.

Ja, Klaudiusz jest pseudo autobiografią cesarza Klaudiusza. Robert Graves pisze w imieniu Klaudiusza i z jego punktu widzenia opisuje czas rządów trzech cesarzy: Augusta, Tyberiusza i Kaliguli. Akcja nie zamiera nawet na moment. Główny bohater, pozostający na uboczu centrum (należy do rodziny królewskiej ale jest przez wszystkich ignorowany i lekceważony ze względu na swoje ułomności), jest z zamiłowania historykiem, a to oznacza, że największą przyjemnością jest dla niego poznanie prawdy. W dociekliwy sposób dochodzi do tego jak to była naprawdę, wyjaśnia wiele tajemniczych zjawisk (głównie nagłych zgonów). 
Czytelnik oczywiście od początku wie, że książka skończy się zamordowaniem Kaliguli i osadzeniem na tronie jego biednego stryjka Klodzia, nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ droga, jaką rodzina królewska pokonała do tego momentu, jest bardzo kręta i naprawdę trudno jest się oderwać od lektury.
Autor w niesamowity sposób kreuje swoich bohaterów. Nikt nie jest jednoznacznie dobry czy jednoznacznie zły (no, może poza Kaligulą, ale on jest po prostu szalony). Jeśli ktoś zdecyduje się ją przeczytać: nie radzę przywiązywać się do jednego bohatera. Ci padają jak muchy i chyba nie ma rozdziału (a jest ich całkiem sporo), żeby ktoś nie zginął. 

Nie jest to jedyna książka tego autora, z czego się niezmierni cieszę. Ja, Klaudiusz ma swoją kontynuację, którą z pewnością przeczytam.

9 komentarzy:

 1. dajcie m iczas na to żeby chociaż spojrzeć na ksiazke inną niż do szkoły :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award 2015. zapraszam do zabawy :-) http://ladyinblack69.blogspot.com/2015/01/liebster-blog-award-2015.html#more

  OdpowiedzUsuń
 3. Ksiazki nie znalam, ale i ja lubie taka tematyke, wiec chetnie sie za nia rozejrze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. w Święta widzialam 2 odcinki tego serialu,ale jakos nie zachecil mnie ;p

  OdpowiedzUsuń
 5. tym razem nie moja tematyka ;P

  OdpowiedzUsuń

1. Nie toleruję wymieniania się obserwacjami. Jeśli mój blog Ci się podoba - zaobserwuj. Jeśli spodoba mi się Twój - zrobię to samo.
2. Komentarze zawierające tylko zaproszenia na blogi będą ignorowane. Na całą resztę na pewno odpowiem na Waszych blogach.